İstanbul Festivali

Dünyanın “en uzun soluklu” festivallerinden biri…

Türkiye’nin “en uzun soluklu festivali” olarak tarihe geçen ve Yenikapı’da Festival Park adını alan 120 dönümlük yeşil alanda gerçekleştirilen İstanbul Festivali, 23 gün-23 gece boyunca yaklaşık 750 bin seyirci ağırladı.

Türkiye’nin “en büyük festival alanı” olarak kayıtlara giren etkinlikte, 9 Ağustos akşamı (Yıldız Tibe konseri) 150 bini aşan seyirci ile Türkiye’nin rekoru kırıldı. İstanbul Festivali süresince toplam 51 sanatçı ana sahnede canlı performans sergiledi. Festival süresince her gece ortalama 2 DJ ana sahnede performans sergiledi.

Toplam 400 m² blok LED kullanılan İF22 sahnesinin teknik prodüksiyonunu, tasarım ve yönetimini üstlenen İbrahim Kandemir projeyi tam anlamıyla görsel bir şölene dönüştürdü. MC – Mater of the Ceremony olarak Halil Bal da etkinliğin başından sonuna sergilediği renkli sunum ve show’ları ile festivale ayrı bir değer kattı.

Tiyatro gösterilerinin yanı sıra İstanbul Şarkıları başlıklı pop ve amatörlere açık rap şarkı yarışması gerçekleştirildi. İstanbul temalı Fotoğraf Sergisi düzenlendi. Çocuklara yönelik eksiksiz bir lunapark, ip parkurl ardan oluşan Adventure Land eğlence ve macera alanı, büyük ödülün 50 bin ₺ olduğu e-Spor turnuvalarının düzenlendiği gençlik alanı ile alışılan festival kavramına da yeni boyutlar kazandırıldı. 

7’den 70’e herkesin rahatlıkla katıldığı İstanbul Festivali’nde engelliler de unutulmadı, özel olarak hazırlanan yükseltilmiş platformda gönüllülerin desteği ile festival boyunca 650’den fazla engelli müzik sever ağırlandı. Festival ve konser türü etkinliklere katılmaları kısıtlı hatta olanaksız olan bu dostların varlığı “en fazla engellinin buluştuğu festival” ünvanını da kazandırdı. 

Türkiye’deki sanat merkezlerinin pek çoğundakinden daha büyük olan, 400 m²’lik alanda “içinde küçük bir orman barındıran” yegane sanatçı kulisi kuruldu. Toplam 4.000 m²’lik, başka bir ifade ile 4 dönüm büyüklüğündeki bahçesi ile İstanbul Festivali’nin görkemine yakışır bir ağırlama ortamı sunuldu. 

Standart bilet fiyatı haftaiçi 40₺ haftasonu 50₺ olan, en az 3 en çok 9 kişilik aile-grup bilet alındığında kişi başı 30-40₺’ye inen, Türkiye’nin “en büyük kombine bileti” fiyatlarının da yine sırasıyla 400-500₺ olduğu festivale halkın da ilgisi büyük oldu. Bir kahve fiyatına hem gün içinde eğlenme, hem de akşam olduğunda sevdikleri sanatçıları dünleme fırsatı bulan İstanbullular ve İstanbul dışından gelenler, hemen her gece sahne alan sanatçıların sınırlı kapasitesi olan mekanlara sığmayan sevenleri ile buluşmasını sağladı. Etkinlik ilk iki haftasında 500 bin izleyiciye ulaşırken finalde 750 bin eşiği aşıldı. 

Etkinlik Direktörü olarak görev aldığım ve 30 yılı geride bıraktığım etkinlik yönetimi kariyerimde pek çok rekor kırdığım İF22 haberleri ve Makalelerim sayfamda da listelediğim etkinli yönetimi odaklı yazılarım için EventNews.online sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *