hakkımda

söz uçar, yazı kalır | verba volant, scripta manent

 

yaptıklarım

 

YÖNETİCİ | EXECUTIVE

35 yılı aşan profesyonel yaşamımda #etkinlik yönetiminden #marka iletişimine uzanan geniş yelpazede hem kurumsal, hem de talep doğrultusunda free-lance olarak çalışıyorum.

 

EĞİTİMCİ | LECTURER

Merkezi Londra’daki Saint Peter’s College dışında Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde #PRP335 #EtkinlikYönetimi ve #COMM106 #Sürüdürülebilirlik derslerini veriyorum.

 

KONUŞMACI | SPEAKER

Konuk konuşmacı olarak kurumsal toplantılarda ve üniversite etkinliklerinde #inovasyon, #girişimcilik, #etkinlik, #doğa, #kariyer, #medya konularında konuşmalar yapıyorum.

 

yaşadıklarım

HAKAN TÜRKKUŞU’NUN ÖZGEÇMİŞİ

11 Nisan 1963 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı, 1981 yılında Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl kazandığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. Çalışma yaşamına erken yaşta başladı, 1975 yılında Çelik Palas Oteli antik eşya reyonu ilk işyeri oldu. Sabah gün doğmadan dükkanı açmak, gece yarısına doğru kapatmak gibi profesyonel yaşamına yön veren ilk alışkanlıkları burada edindi.

GAZETECİ ve ÇEVİRMEN

Eğitimi sırasında ilgi duyduğu ve Erbil Tuşalp‘in teşviki ile gazetecilik mesleğine odaklandı, öğrencilik yıllarında sırasıyla THA – Türk Haberler Ajansı, Nokta dergisi, Milliyet gazetesinde tam zamanlı çalıştı. Muhabir ve editör olarak Milliyet Kardeş, Milliyet Çocuk, Günümüzde Kitaplar, İktisat Dergisi, Kapital (Karacan), Capital (Hürriyet), Otomotiv, Macro, Playboy, Image of Turkey, Deniz Magazin, Ekonomist, Flash TV, Kanal E ve Müzik Dergi’si için yazdı. Alfa Yayınları için IT konularında kitap çevirileri ve editörlük yaptı.

İlk radyoculuk deneyimini kısa adı NOS (Nederlandse Omroep Stichting) olan Hollanda Yayın Vakfı’nın Türkçe yayınlar servisinde yaşadı, Türkiye’den verdiği haberler ile Avrupa’daki Türkçe konuşan topluma seslendi.

MICE Dergi, Pietra Magazine, STH Bülten, İŞ Kariyer gibi pek çok kurumsal yayına yazı, araştırma ve makaleleri ile katkıda bulundu, yayın kurullarında görev aldı. Kurucusu olduğu www.sanalhabermerkezi.com ile Türkiye’nin ilk ve tek “markaya özel haber ajansı” konseptini geliştirdi. Bu yapının içerik sağlayıcısı konumundaki Associated Editors International ile Aktivido, Outdoor Türkiye, EventNews.om.tr, TiklaDers.com, Gelecek Yönetim gibi çeşitli platformlar ve yayınlar için yazdı, yazmaya da devam ediyor.

Haber bülteni yazımı konusunda atölye çalışmaları düzenledi. MultiMedia Release (MMR) ve Video News Release (VNR) gibi inovatif iletişim ürünleri geliştirdi. Bunları aktif olarak kullanarak dijital habercilik anlayışına katkıda bulundu.

Anna Pasternak’ın Lady Di’nin hüzünlü öyküsünü anlattığı Prensesin Aşkı: Bir Tahtı Sarsan Skandal, Roderick Conway Morris’in kaleme aldığı Osmanlı Gizli Servisi belgelerinde Cem Sultan Olayı (Milliyet) – Cem Sultan Sürgündeki Veliaht (Epsilon), Dankwart A. Rustov’un Unutulan Müttefik Türkiye başlıklı siyasi tarih incelemesi başta olmak üzere aralarında ansiklopedilerin, çocuk kitaplarının, biyografilerin bulunduğu 200 kadar yayını Türkçe’ye çevirdi. Araştırmacı Ergun Hiçyılmaz ile Türkiye Spor Ünlüleri Ansiklopedisi’ni yazdı.

“2000’lere Doğru Türkiye” başlıklı araştırması ile kısa adı TÇSV olan Türkiye Çevre Sorunları Vakfı yarışmasında üçüncülük ödülü kazandı.

ETKİNLİK YÖNETİCİSİ | İLK’LERİN ADAMI

Profesyonel yaşamında farklı sektörlerden sayısı bini aşan marka adına etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan pazarlama iletişimi alanında, toplam 13 binden fazla çalışmada görev aldı.

Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams, 1992), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği yeryüzündeki “en büyük serüven” olarak bilinen Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez ev sahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge, 1996) seçmeleri, Türkiye’de  düzenlenen ilk açık deniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE – New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street sokak etkinlikleri, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (Cine5 ancorman, 1996) ile ilk ev sahipliği (İstanbul Park, 2005), Türkiye ile Yunanistan arasında ilk Uluslararası Deniz Maratonu (2005), 2004 yılında Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı ilk ve son Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock (New York, 1999) ve Türkiye’nin efsane müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke (Hezarfen, 2003) gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi projesi ile Türkiye’nin en büyük açık hava etkinlik alanını kurdu, 70-75 bin kişinin katıldığı Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı. Boston’da (2013) Ted Cutlar ile 30 gün süren ve 200+ performansa ev sahipliği yapan ve 800 bin üzeri müzik ve sanat severin izlediği Outside the Box kent festivali ve açılış gösterisi Welcome to Earth için çalıştı.

2022’nin ikinci çeyreğinde davet edildiği İstanbul Festivali için çalışıyor. İF22 için yaptıklarını ve yapacaklarını anlattığı sektörün öncü yayını EventNews.online röportajı ile bu alanda çalışanlar-çalışacaklar için yol haritası oluşturdu. Türkiye’de festival denildiğinde; zaman (23 gün 23 gece) konusunda “en uzun soluklu” festival, mekan (120 dönüm) söz konusu olduğunda “en büyük alana sahip” festival, 48 sanatçı ile “en zengin line-up”, 400 m2 kapalı mekanda içinde ağaçların olduğu kulis ile “en sıra dışı backstage”, uluslararası standartlardaki engelli platformu ile “engelli dostu” festival, cephesi 354 m2 led kaplı sahne ile “en büyük aktif led kullanımı” gibi pek çok ilk’e imza attı.

Etkinlik planlama ve yönetimi konulardaki çalışmalarını, 2000 yılından bu yana da kurucusu olduğu EMT – Event Management Team Inc. ile sürdürüyor, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında etkinlik yöneticisi olarak çalışıyor.

OUTDOOR TUTKUNU | DOĞA ADAMI

Dünyanın en büyük ikinci yağmur ormanı Borneo’dan Afrika’nın uçsuz bucaksız düzlüğü Serengeti’ye, dünyanın en büyük çölü Sahra’dan dünyanın en yüksek 10 dağından biri olan Kinabalu’ya uzanan en çetin coğrafyalarda kamplar kuran ve etkinlikler düzenleyen, Camel Trophy ve White Water Challenge gibi en zorlu doğa koşullarında gerçekleştirilen etkinliklerde yıllarca çalışan deneyimli bir profesyonel. Akarsu krosuna tutkun bir sporcu olduğu gibi Türkiye Rafting Federasyonu’nda görev yapan bir yönetici.

Konuk konuşmacı olarak katıldığı (2019) Türkiye’nin ilk outdoor fuarı Outdoor Fest ve Nature Talks (2020) için etkinlik planlama ve yönetimi konularında çalıştı. Pandemi vakalarındaki artış sebebi ile etkinlik iptal edilene kadar projeye değer kattı. Okul öncesi yaş grupları için küçüklerin doğa ile dost olmaları için kapı aralayan, keşfetmenin tadını alan genç bireylerin için eğlence ile eğitimi buluşturan #edutainment (#education | #entertainment) etkinlikleri düzenliyor, her yaş grubundakiler ile bir kaç saatliğine ya da bir kaç günlüğüne Kamp Ateşi Mutfağı etkinliklerinde buluşuyor. Özetle; doğa ve insanları bir araya getiren kurslar ve kamplar düzenliyor, eğlenceli işler ile uğraşıyor.

Doğa ile çocukları kurumsal anlamda buluşturma hayalini 2018 yılında hayata geçirdiği, Terra Nova CampTM projesi ile gerçekleştirdi. Bu program ile okul öncesi (2-6) küçüklere, çocuklara (7-10) ve genç bireylere (11-17) eğlenirken öğrenip öğrenirken de eğlenecekleri alternatif bir eğitim programını hayata geçirdi. Ekoloji bilgileri edinmekten outdoor becerileri kazanmaya uzanan bu alanda doğayı keşfetmeye ve temel outdoor becerileri geliştirmeye yönelik günlük ve haftalık etkinlikler düzenliyor, atölye çalışmaları yapıyor.

Yaşamına “B Planı” olarak kattığı APV – Agricultere | Permaculture | Vermiculture şirketinde kendi geliştirdiği ileri inovasyon örneği mobil solucan çiftliğinde mini baş hayvancılık yapıyor, Eisenia Fetida türü kültür solucanları ile organik gübre üretiyor. APV AcademyTM ile yetişkinlere vermikültür girişimciliği ve yatırımcılığı eğitimleri veriyor, APV Kidz SchoolTM markası ile okul öncesi (2-6) yaş grupları için, 1/101 #Ekoloji adı altında, Türkiye’nin ilk vermikültür ve permakültür konularını da kapsayan doğayı tanımaya ve sevmeye yönelik eğitimler düzenliyor. Sürdürülebilirlik anlayışının egemen olduğu çevre konularında okullar için dönem boyu süren çalışmalar yapıyor, dersler veriyor. Döneminde Yeşil Bayrak sahibi olan La Fontaine Masal Evi Anaokulu’nda 2021 yılından bu yana eğitimci olarak görev yapıyor.

EĞİTİMCİ ve GENÇLİK KOÇU

Akademi İstanbul’da 2010-2012 yılları arasında Haber ve Haber Yazım Teknikleri, Yeni Medya: Internet ve Mobil İletişim yanı sıra Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi konularında eğitimci olarak görev yaptı. İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 2011-2014 yılları arasında başta Event Management | Etkinlik Yönetimi (PRA417) olmak üzere Media Relations | Medya İlişkileri (PRA305), PR & Copywriting Studio | Halkla İlişkiler ve Metin Yazarlığı Stüdyosu (PRA304) ve Presentation Skills in Communication | İletişimde Sunum Becerileri (PRA100) 2017-2020 yıllarında da Öğretim Görevlisi olduğu Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Event Management in Public Relations | Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi (PR220) derslerini verdi.

Halen Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Event Management | Etkinlik Yönetimi (PRP335) ve Sürdürülebilirlik | Sustainability (COMM106) derslerini veriyor. 2022 yılında başladığı, merkezi Londra’da olan ve mesleki yeterlilik eğitimleri veren Saint Peter’s College için Türkçe eğitim modülleri hazırlıyor.

Merkezi Londra’da olan Livcon Learning Academy’den aldığı koçluk formasyonu ve eğitimci kimliği ile odaklandığı gençlik sorunları ve ebeveyn ilişkileri alanlarındaki çalışmalarını bugün de sürdürüyor. Kendini Mentor Akademi’de hem eğitimci hem de öğrenci olarak yaptığı çalışmalar ile yeniliyor.

Hollanda’daki Breda Üniversitesi Applied Sciences, International Leisure and Event Management bölümü öğrencisi için Etkinlik Direktörü olduğu İstanbul Festivali üzerinden örneklemeler ile proje danışmanlığı yapıyor. 

“Kurumsal Aklın Dönüşümü”  mottosu ile çalışan AkademUS için kurumsal danışmanlık hizmetleri yanı sıra profesyonellere eğitim başta olmak üzere farkındalık yolu açan çeşitli çalışmalar ve çözümler sunuyor. 

YAZAR ve KONUŞMACI

Hakan Türkkuşu, “Öğrendim | Yaşadım | Anlattım” başlıklı konferans ve eğitim serisinde “Medyada genler değişiyor, Gazetecilik evrim geçiriyor” ile medya, “Etkinlikler de tıpkı insanlar gibidir: Doğar | Büyür | Biter” ile etkinlik yönetimi ve “Sosyal medyayı kavramak: Eskiden Facebook yoktu, buralar hep dutluktu” ile iletişim konularını ele aldığı 3 bölümlük profesyonel paylaşımlarını, exclusive olarak, kısa adı CSA olan Celebrity Speakers Association üzerinden yaptı.

Medyaya olan yakınlığı kapsamında, pandeminin ilk yılında Instagram üzerinde her 14 günde bir “kendi kendine konuştuğu” Event Talks programında bir yandan ezber bozarken diğer  yandan da çalışıp öğrendiklerini ve edindiği deneyimleri paylaştı.

Temel outdoor bilgilerini kısa kısa Youtube kanalı üzerinden anlatıyor. Başta #etkinlik olmak üzere #inovasyon, #girişimcilik, #doğa ve #yaşam, #keşif seyahatleri, #kariyer, #network, #medya temalı etkinlik, konferans ve toplantılara konuk konuşmacı olarak katılıyor. Günümüz iş dünyasına uygun CV yazımı ve kurumsal motivasyon odaklı eğitimler veriyor.

Toplam 200’ü aşan kitap çevirileri dışında telif eserleri de bulunuyor:

Pek çok üniversite ve yüksek eğitim kuruluşunun yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi & Boogy Academy ortak sertifika programında ders kitabı kabul edilen 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabı ile marka iletişiminde etkinlik yönetimi konusunda işin teorisi ile yetinmeyenler için deneyime dayalı farklı bakış açıları sunuyor. Gazi Kitabevi, Ekim 2012 ISBN 978-605-4562-94-7

Kendi ifadesi ile “açıklamalı sözlük, ansiklopedik almanak” olarak tarif ettiği Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca, İbrani ve Latin alfabeleri ile İbranice, Yunan alfabesi ile Rumca, Latince ve Osmanlıca karşılıkları ile yaklaşık bin maddelik Semboller | Simgeler | Kavramlar başlıklı bir başka kitabı daha bulunuyor. Cinius Yayınları, Aralık 2017 ISBN 978-605-296-509-2

Geometri 10 ve Geometri 20 kitaplarında editörlük yaptı, makaleleri ile katkıda bulundu.

Semavî dinlerin izinde Kutsal Topraklar: Kudüs başlıklı konferanslarını, gördüğü büyük ilgi üzerine aynı başlığı taşıyacak kitabını “kendine 60. yaş hediyesi” olarak yayına hazırlıyor.

LIONS & LİDERLİK

Dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşlarından biri olan Lions Clubs International | Uluslararası Lions Kulüpleri’nin 30+ yıllık (Mart 1989) üyesi ve ülkemizde de kuruluşunun 50. Yıl’ını kutlayan Etiler Lions Kulübü’nün 2020-2021 ve 2021-2022 dönemleri başkanı.

Hizmet çalışmalarındaki başarısı sebebi ile davet edildiği Lions Academy’de “Geleceğin Lion Lideri” eğitimini tamamladı. Adayları üyeliğe hazırlamak ve genç Lion’lara yönelik eğitim programlarında 118-T Federasyonu ile MD118 Konfederasyonu eğitimcisi olarak uzun yıllar görev yaptı.

İlk kez Lions Kulübü başkanlığı yaptığı 2000-2001 Hizmet Dönemi’nde Uluslararası Lions Kulüpleri nezdinde en büyük başarı kabul edilen “Yüzde 100 Mükemmel Başkan | Hundred Percent Excellent President” ödülünü kazandı. İkinci kez başkanlık görevini üstlendiği 2019-2020 Hizmet Dönemi’nde en üst ikinci seviye takdir nişanı olan Uluslararası Başkan Ödülü | International President Award madalyası ile onurlandırıldı. 2020-2021 Hizmet Dönemi’nde Etiler Lions Kulübü “hizmet birincisi” olurken, aralarında Türk Lions’unun en büyük ödülü olan Fahrettin Kerim Gökay Hizmet Gönüllüsü plaketinin de olduğu 14 ayrı ödüle layık bulundu.

Etiler Lions Kulübü’nün ve Türk Lions’unun değerli üyesi, 1988-1989 Hizmet Dönemi Konsey Başkanı Samim As’ın mükemmellik anlayışını anlatmak ve adını yaşatmak için Lion Samim As Mükemmellik Ödülü projesini hayata geçirdi. Kısaca #LSAMÖ olarak anılan program 2020 yılından buyana yaşadığı topluma karşılık beklemeden hizmet eden bireylere veriliyor.

Lions New Voices programında Liderlik | Leadership alanında Türkiye’nin en iyi 6 Lion’undan biri seçildi, Uluslararası Lions nezdinde “New Voice” unvanına sahip oldu. Lions Quest, Lions Forward, GAT – GMT | Global Membership Team çalışmaları yanı sıra TLV – Türk Lions Vakfı ve LCIF – Lions Clubs Internatonal Foundation için yaptığı katkılar sebebi ile takdir belgeleri aldı. Etiler Lions Kulübü’ne de 50. Yıl kapsamında ilk kez Club Excellence ödülü kazandırdı. >>> Lions yaşamım hakkında daha fazlası için lütfen tıklayın.

HOBİLER & İLGİ ALANLARI (alfabetik sırada)

Bisiklet > Trek | RDB (Black Bird > Spirit of BB) ve MTB (Silver Ghost), Yolda ve BirlikteGreat Cycle Challenge

DataBase > İlişkisel veri tabanları tasarımı (i-Desk)

Kayak > yurtiçi ve yurtdışı ekspedisyonlar

Lions > LCI – Lions Clubs International, MultiDistrict-118, 118-T, Türk Lions Vakfı, Lions Akademi ve Etiler Lions Kulübü

Mobil çözümler > Road-show TIR’ları ve özel amaçlı araç (wc vb) tasarımları

Mutfak > BBQ, fırın, tencere yemekleri ve hamur işleri, kamp mutfağı

Offroad > Camel Trophy, 4×4 ve 6×6 sürüş, vinç teknikleri

Outdoor > kampçılık, hiking ve trekking 

Rafting > yurtiçi ve yurtdışı projeler – TÜRKAF

SCUBA > PADI – Professional Association of Divinf Instructors | Advanced Open Water + PADI Rescue diver

Telsiz > HAM radio | TRAC – Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti

Tırmanış > çıplak el kaya tırmanışı, bouldering

Yelken > tall ships – Christian Radich (en az 3 direkli dev yelkenliler) 

 

ürettiklerim

 

ödüllerim

Lions Club Excellence Award | Mükemmel Lions Kulübü Ödülü, LCI – Lions Clubs International, 2022

Ln. Douglas X. Alexander, PIP (2021-2022)

Fahrettin Kerim Gökay Hizmet Gönüllüsü Ödülü | Volunteer to Serve Award, TLV – Türk Lions Vakfı, 2021

Ln. Erim Erinç Dinç, PCC (2015-…)

International President Award | Uluslararası Başkan Ödülü, LCI – Lions Clubs International, 2020 

Ln. Dr. Jung-Yul Choi, PIP (2019-2021)

% 100 President Award | % 100 Başkan Ödülü, [118-T, Etiler Lions Club] Lions Clubs International, 2001

Ln. Dr. Jean Behar, PIP (2000-2001)

You Made It, Camel Trophy Sabah-Malaysia, 1993
Turkey Towards 2000s, Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, Üçüncülük Ödülü, 1990
Kareler, International Hiroshima Amateurs’ Film Festival, Üçüncülük Ödülü, 1984

Jürilerinde üyeyim

Ace of MICE Awards
2014 – 2015 – 2016
Attraction | Recreation Awards
2017 – 2018 – 2019 – 2022 – 2023 – 2024

Eğitimim

İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi,
Uluslararası İlişkiler Bölümü ’85 mezunu
[1981-1985]

Bursa Anadolu Lisesi,
Edebiyat Bölümü ’81 mezunu
[
1974-1981]

çocuklar için 1/101 Ekoloji dersi

Eğitimlerim

Yeditepe Üniversitesi, İletişim Fakültesi,
Öğretim Görevlisi
[2019 – …]

Saint Peter’s Collage,
Lecturer
[
2022 – …]

 

Platformlar