Archives

Corporate

Christian Radich

“Hiç kimse sizin hangi fırtınayı nasıl atlattığınız ile ilgilenmez, sadece limana gelip gelmediğinize bakar…”

Bu söz, yaşamımdaki ilk tall-ship deneyimim olan Christian Radich ile Kuzey Denizi’ndeki seyahatimden sonra beynime kazındı. Dünya denizciliğinde 3 ve üzeri ana direği olan dev yelkenliler için kullanılan tall-ship serüvenimin baş rolünde boyu 73 m olan, yelken direği 37,7 m’yi bulan, toplam 27 yelkene sahip, o yıllarda 80’ine yaklaşan bu yaşlı kız vardı. Norveç donanması için 1937 yılında inşa edilen bu tall-ship ile Osmanlı Bahriyesi’nin son kabasorta arma (kare yelkenli) okul gemisi Nüvid-i Fütuh’u yâd etmek için yola çıktık. Son seyrini 1908’de yapan bu yaşlı kızı ve onlarca yıl görev yapan mürettebatını aradan geçen yüz küsur yıldan sonra anacaktık.

Rafting ortak ilgi alanımızdan tanıdığım ve Türkiye Rafting Federasyonu’nda birlikte çalışma fırsatı bulduğum Gencer Emiroğlu’nun önayak olduğu bu seyir, Türk denizciliği açısından bir vazifenin yerine getirilmesinin ötesinde o güne kadar (ki bu rekor hala kırılmadı) en büyük Türk mürettebatı yelkenli tekne için bir araya getirmek ve Türk bayrağımızı dalgalandırmaktı. Bunu birlikte başardık!

Hollanda’nın Delfzijl Limanı’nın sığ sularındaki kanaldan çıkarken dümeninde olduğum Christian Radich ile toplam 429 deniz millik, yani yaklaşık 800 kilometrelik serüven başladı. Günler sonra Belçika’nın Antwerp Limanı’nda sona erdi.

Sıradan bir mürettebat olarak yaşadığım bu deneyimi pek çok farklı platformda, “Yelkenlide Başkan, kulüpte Kaptan” ve “Denizde bir kez daha inisiye olmak: Kuzey Denizi’nde yelken” başlıklı konuşmalar yaptım, Makalelerim sayfamda da listelediğim yazım ile Marmara Yelken Kulübü’nün dergisine (Sayı: Şubat 2017, sayfa 70-72) konuk oldum.

Bu konudaki deneyimimi, içeriği sebebi ile, Konferanslarım sayfada bir eğitimci olarak paylaştığım “Kariyer hayali mi, yoksa yol haritası mı?” başlıklı online sunumumda da ele aldım, dilediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Council of Europe & TRT

Avrupa Konseyi | Council of Europe | Conseil de L’Europe adına, TRT ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile 29 Kasım-3 Aralık 2010 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen Medya, Kültürlerarası Diyalog ve Ayrımcılıkla Mücadele – Türkiye’den Çapraz Raporlar başlıklı Bir Avrupa Medya Karşılaşması Konferansı’nın hazırlık ve yönetimini üstlendi.

HP ve Levi’s için road show

Türkiye’de gerçekleştirilen ilk road-show’lar ile mobil çözümler geliştiren Hakan Türkkuşu, Turne Direktörü olarak A’dan Z’ye sorumluluk üstlendiği 2 etkinlik:

Hewlett Packard adına Oracle desteği ile EMEA bölgesi için planlanan ve Türkiye bacağı İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir ve Ankara’daki üniversiteleri kapsayan NT Solutions Tour road show için planlama ve operasyon yönetimi…

Levi’s için tarladaki pamuktan Orkar işbirliği ile vitrindeki original jean üreti
mine kadar geçen sürecin canlandırıldığı; özel olarak imal edilen iki adet 40 ft treylerin kenetlenerek mobil-müze haline getirildiği ve toplam 10 bin kilometre yol katedilen sıradışı road show projesinin tasarımı; İstanbul Adana, Kayseri, Ankara, Bursa ve İzmir’deki üniversiteleri kapsayan Jean Karavan operasyonu ve promosyon ekibinin yanı sıra medya ilişkileri yönetimi…

 

 

İstanbul Festival Vadisi

İstanbul’un “en yeşil” bölgesi Belgrad Ormanı’ndaki Mehmet Akif Ersoy Korusu, İstanbul Festival Vadisi (İFV) olarak düzenleniyor. Asırlık orman arazisinde “yeryüzüne saygılıyız” ilkesini benimseyen İstanbul Festival Vadisi, sezon boyunca konser ve festivallere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye için önemli bir “ilk” olan proje ve uygulaması, açık hava etkinlikleri ve festivallerdeki deneyimi ile tanınan Hakan Türkkuşu’na ait.

EMT – Event Management Team

Birinin başlaması ve başarması gerekiyordu!

Bana göre dünyanın gelmiş-geçmiş en büyük hayalperesti olan ve bu sayede de adını sayısız okurun beynine kazıyan Jules Verne’nin çok sevdiğim bir sözü olan “You dream, we achive | Hayal edin ki gerçekleştirelim” ifadesini, kurucusu ve yöneticisi olduğum EMT – Event Management Team Inc. Türkiye’de ise ticaret bakanlığının “yabancı sözcük olmaz” itirazına takıldığı için EMT – Eğitim Müzik Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ şirketimin mottosu olarak benimsedim.

Gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri gözönünden bulundurduğumuzda bir başka kapının daha açıldığını fark ettim. Bu kapı, “çalana açılan” türdendi…

“Başaracağımızı bildiğimiz halde ya başarısız olursak endişesi ile hayallerimizden uzaklaşmış olsak da… ÖYLE OLMADI!!! | We walked away from our dreams, afraid that we may fail worst yet we may succeed… WE DON’T!!!” kafası ile çıktığım/ız yolda ilerliyoruz.

EMT

Event Management Team Inc. | Eğitim Müzik Turizm AŞ

Turkcell – NYSE lansmanı

Uluslararası finans piyasalarının amiral gemisi  NYSE – New York Borsası’nda işlem gören ilk ve tek Türk şirketi olan Turkcell adına, 65 bin kişiye Türk Kahvesi ikram edilen Wall Street sokak etkinliklerini yöneten, gong ile seans açılışını gerçekleştiren ve Türk tv kanalları için uydu üzerinden ayrı ayrı canlı yayın bağlantılarını koordine eden Hakan Türkkuşu, 11 Temmuz 2000 tarihinde gerçekleştirilen lansman ile yaşanması hayal bile edilmeyen bir başarıya imza attı.

Dünyadaki toplam hisse alış-satış işlemlerinin yüzde 44’ünün gerçekleştirildiği NYSE ile özdeşleşen Gong, borsanın açılış ve kapanışında olmak üzere, günde iki kez çalınıyor. Gong çalma törenini dünyanın çeşitli yerlerinde 100 milyondan fazla kişi izliyor. Gong çalma onuru da borsada işlem gören şirketlerin başkanları ve CEO’ları ile bazı durumlarda devlet başkanları ya da bakanlara veriliyor.

No.1 #Event Dept. in universities managed by students

Türkiye’de üniversite öğrencileri tarafından kurulan ilk #Etkinlik Birimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Etkinlik Yönetimi dersi alan öğrenciler, “Bu bahar başka bahar” adıyla planlayıp yönettikleri Bahar Şenliği ile büyük bir başarıya imza attılar.

Türkiye’deki yüzlerce üniversitede her bahar yaşanan “şenlik telaşı”, 2013 yılında ilk kez İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde büyük bir keyfe dönüştü. Eğitimi aksatmadan eğlencenin kampüse egemen olması istenen geleneksel bahar şenlikleri konusunda İzmir Ekonomi Üniversitesi, başta İletişim fakültesi olmak üzere farklı bölümlerden bir grup öğrenci, üniversite yönetiminin de benimsediği Etkinlik Birimi ile, İzmirlilerin de büyük ilgi gösterdiği bir etkinliğe imza attı.

“Bu bahar başka bahar” sloganı ile 14-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlenen ve ilk kez 4 (dört) gün süren festivali 70 bin çoklu giriş yapan yaklaşık 25 bin kişi izledi.

The one & only #EventManagement book

#EtkinlikYönetimi konusunda “ilk” ve “tek” kitap

Kitap yazma düşüncesi, bildiklerimi ve bellediklerimi ve de biriktirdiklerimi benden sonrakilere olabilecek en kapsamlı aktarma projemin bir parçası. Bana da birileri bildiklerini aktardı, vaktiyle bellediklerini önüme koydu, biriktirdiklerini paylaştı. Bu açıdan bakınca “herkes bana bir şeyler öğretti” diyebiliyorum. En yanlış olan bile bana yanlışı öğretti, o işin nasıl yapılmaması gerektiği hakkında fikir verdi. Yaşamım boyunca yanlış yapıp yapmamak bana kalan bir seçimdi. Elimden geldiği kadar yanlışlardan uzak durdum, ama olmadı mı? Herkes gibi benim de yanlışlarım da oldu elbette. Ben bunu itiraf eden azınlıktanım sadece…

Bu kitap, tıpkı bir insan ya da etkinlik gibi. Aynı yaşam gibi…

Doğrular ile birlikte yanlışlar da var içinde. İyi olan ile kötü, yanyanadır. Başarı ile başarısızlık, kardeş gibidir. Sevinç ile hüzün de birbirini tamamlamaktadır.

Genel çerçevesi her ne kadar bir meslek yayını olarak çizilmiş olsa da esas amaç; okuyanın yazılanlardan ve hatta satır aralarından ders çıkartmasıdır. Ezber olmadan bilgilenmek içindir. Bu sebepledir ki elinizde tuttuğunuz bu kitap, her ne kadar gençler için yazılmış olsa da öğrenmeyi sevenler de istifade edebilir…

Anneme adadığım ve Kitaplarım sayfamda listelediğim 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H Gazi Kitabevi (ISBN 978-605-456-94-7) yayını olarak raflardaki yerini aldı.

 

The first #EventManagement lecture in universities

Üniversitelerdeki ilk #EtkinlikYönetimi dersi…

 

Profesyonel yaşamımda 30+ yılı adadığım ve bu alanda öncülerden olduğum Etkinlik Yönetimi konusundaki deneyim ve birikimlerimi her zaman paylaştım. Bu konuda verdiğim konferanslarıma ve yaptığım konuşmalara ek olarak, işin teorisi ile yetinmeyenler için deneyimlere dayalı içeriği ile dikkat çeken 5N1k ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H isimli kitabımı yazdım.

Hedefimi her zaman daha uzağa, çıtayı da her konuda daha yukarı koymayı seçtiğim için, genç profesyonellerin yetişmesine katkıda bulunma amacı ile hazırladığım syllabus yani müfredat, konuyu üniversitede bir ders haline getirmemin önünü açtı.

Akademi İstanbul’da 2010-2012 yılları arasında diğer derslerimin yanı sıra verdiğim Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi ilk göz ağrım oldu. Bunu İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 2011-2014 yılları arasında verdiğim Event Management | Etkinlik Yönetimi (PRA417) izledi. Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 2017-2020 yıllarında Event Management in Public Relations | Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi (PR220) dersi vermeyi sürdürdüm. Bugün ise Öğretim Görevlisi olarak görev yaptığım Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Event Management | Etkinlik Yönetimi (PRP335) ve Sürdürülebilirlik | Sustainability (COMM106) derslerini veriyorum.