50. Yıl

Etiler Lions Kulübü’nün 50. Yıl Kitabı, yarım yüzyılın özeti niteliğinde ve özellikle Altın Yıl içinde gerçekleştirilen çalışmaların paylaşıldığı başlı başına büyük bir projedir.

Yola çıktığımız 50. Yıl için belirlenen ana hedeflerin ilki; 50 Yıl Kitabı’ydı. Dönemi ve çalışmaları kalıcı kılmak için seçilen yol #kitap oldu. Dijital dünyanın sunduğu olanakların da katılması planlandı.

İkinci büyük hedef, Uluslararası Lions Kulüpleri’nin de benimsediği ve önemsediği #üyelik oldu. Bu konudaki titiz ve yoğun çalışmalar, üye sayısında rekor artışı getirdi. Lion konuklarımız ve Lions’a ilgi duyanların katılımı da gücümüze güç kattı, hiç olmadığımız kadar büyük bir kulüp olduk.

Üçüncü hedef ise bir anlamda tüm çalışmalarda fayda maksimizasyonu sağlama amaçlı bilgi paylaşımı odaklı tanıtım çalışmalarıydı. Sosyal medya başta olmak üzere sadece Türk Lions’unda değil dünya Lions’u için de yepyeni sayfalar açıldı.

Bu hedefleri mümkün kılan tüm üyelerimize ve dostlarımıza özellikle de bu zor yolculukta her zaman yanımda olan Etiler Lions Kulübü Derneği Yönetimi Kurulu üyesi ve ELC Saymanı olan Lion Bartu Özalp kardeşime  şükranlarımı sunuyorum.

 

ONURLU GEÇMİŞ ve LİDERLER

Etiler Lions Kulübü’nün 50. Yıl’lık onurlu geçmişi aynı zamanda Türk Lions’unun da yarım asırlık bir kesitidir. Bu süre içinde öncelikle 1963 yılında kurulan Türk Lions’una önderlik ve 1971 yılından itibaren de Etiler Lions Kulübü’ne liderlik yapan değerli başkanların yeri müstesnadır.

Yitirdiklerimize rahmet, Lions’tan ayrılanlara da sağlık ve mutluluklar diliyorum.

VEFA OLMAZSA OLMAZ…

Etiler Lions Kulübü’nün 50. Yıl’ında #vefa öne çıkan konulardan biri oldu. Aramızda olmayan ancak geçmişteki hizmet ve varlıkları ile başlı başına birer değer olan üyelerimiz için belgeseller yapıldı, anma toplantıları düzenlendi.

Bu çalışmaların ilki Geçmiş Konsey Başkanı’mız Lion Samim As için hayata geçirilen, kısa adı #LSAMÖ olan Lion Samim As Mükemmellik Ödülü projesiydi.

Vefa kapsamındaki çalışmaların ikincisi Lioness Yönetim Çevresi’ndeki başarılarını Etiler Lions Kulübü’ne taşıyan ve “ilk kadın başkan” ünvanını alan Lion Ayten Altuna, nam-ı diğer Aytoş için hazırlanan belgesel ve yönetim çevrelerini buluşturan anma toplantısıydı.

Dile kolay, tam yarım asırı geride bırakan Etiler Lions Kulübü’ne liderlik yapan başkanlarımızı her zaman hatırladık, aramızda olmayanları rahmetle andık…

 

TOPLANTILARDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Dönem boyunca #sürdürülebilir olmanın kesintisizlikten geçtiğinin örneği olduk. Lions kulüpleri için “olmazsa olmaz” kabul edilen aylık genel toplantılarımızı yaz demeden, tatil yapmadan düzenli olarak gerçekleştirdik.

 

HER ZAMAN DAHA İYİSİ İÇİN ÇALIŞTIK

Başarının tesadüf olmadığı bilinci ile hedeflerimize uygun projeler, projelerimizi gerçekleştireceğiz çalışma ortamları yaratıp neredeyse 7/24 çalıştığımız hiç bir karşılık beklemeden hizmet ürettiğimiz bir program ortaya koyduk.

 

KORUNAN ENTELLEKTÜEL SEVİYE

Her ay toplantılarımıza değer katan konuklar ağırladık. Birbirinden ilginç konular ve alanındaki bilgi ve birikimlerini cömertlikle paylaşan konuk konuşmacılarımız sayesinde toplantılarımıza ilgi de arttığı gibi #entellektüel açıdan da ayrıca kazançlı çıktık.

50. Yıl etkinliklerimiz kapsamında aylık toplantılarımızda konuk konuşmacı olarak ağırladığımız Lion Tuba Tengiz Yılmaz (PDG) “Takım dediğin buluşmaktır, boğuşmaktır, ulaşmaktır”, İPKB – İstanbul Proje Koordinasyon Birimi yöneticisi Kemal Gökakın “olası bir depremde en kritik ilk 72 saat için hazır mıyız?, yapımcı ve yönetmen Göksel Gülensoy “Ayasofya’nın Derinliklerinde”, Lion Kayhan Haksever “Lions’ta ‘aday‘ yazılır, ‘lider‘ okunur”, Atatürk hayranı ve Atatürk konulu 100 kitabın yazarı Hangi Benazus “fotoğraflar ve anektodlar ile Atatürk”, Gorgon Dergisi Genel Yayın Yönetmeni arkeolog ve araştırmacı Arman Tekin, “farklı inançlarda ve kültürlerde yeni yıl”,  Lion Metin Tutçuoğlu (PP) “Lions tutkusu ve yeniden doğmak”, eserleri ile Çanakkale Zaferi’ni uluslararası yazın dünyasına taşıyan yazar yazar Leyla Yıldırım “farklı bir perspektif ile Çanakkale Savaşı: Komutanların Yazgısı”, şarap uzmanı – degüstatör Kadri Hasdemir “Aşkın iksiri: Şarap”, rock müzik alanındaki araştırmaları ile tanınan yazar Türkiye’de Pink Floyd hakkında en çok kitap yazan ve konferans veren Serdar Öktem değer kattı. Ezoterik ve Evrimsel Anlamda İnsan kitabının da yazarı olan Serdar Öktem “Pink Floyd – Semboller – Monarşi – Globalleşme”, Lion Samim As Mükemmellik Ödülü etkinliğini katılımları ile taçlandıran Lion Leyla Kıvanç (DG) “vefa” ve Lion Aysan Şakar (PCC) “mükemmellik”, sinema sanatçısı ve doğa tutkunu yazar Ediz Hun “çevre sorunları, toplumsal yaşama etkileri, gelecek endişesi…” temalı konuşmaları ile 50. Yıl Hizmet Dönemi süresince gerçekleştirilen toplantılarımıza değer kattı.

FÜTÜRİST YAKLAŞIM

Hızla değişen dünyada pandemi etkisini de göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı hiç vakit yitirmeden dijital platformlara taşıdık. Mobil uygulamaları devreye soktuk, toplantılarımızı ve etkinliklerimizi günlük yaşamlarımıza yeni giren “online” yapmaya başladık. Etiler Lions Kulübü,  Türkiye’de 350’ye yakın kulüpte konuşulan ve bir kısmına da ilham kaynağı olan #fütürist bir kimlik ile öne çıktı.

 

İNOVASYONA AÇIK ANLAYIŞ

Çok uzun yıllar önce yakın durduğumuz teknoloji ki 1998 yılında ilk adımı atan bir kulüp olarak ilerleyen yıllardaki gelişmeleri takip etmek için çok çaba sarf ettik. Facebook’un ardından WhatsApp yaşamımıza girdi. Arkası akıl almaz bir hızla ve yoğunlukla geldi. E-posta, üyelere açık takvim, her türlü dijital malzeme depoladığımız Google Drive, pandemi ile keşfedilen Zoom, Youtube yeni ufuklar açtı. Toplantılarımızı canlı yayınlıyor, kaçıranlar için kanalımızda 7/24 izleme fırsatı sunuyorduk. Beyaz yakalılara hitap eden LinkedIn bize yeni üyeler kazanma yolunda kapı açtı. Instagram ile paylaşımlar popülariteyi arttırdı, öyle ki web sitemize Instagram hesabımızdaki postları otomatik olarak akar hale getirdik. Twitter hızlı ve kısa iletişimde vazgeçilmezimiz oldu, Instagran üzerinden Facebook için entegrasyona dahil ettik.

Türk Lions’unda hemen hemen hiç bir kulüpte olmayan alan adı (domain) ve barındırma (hosting) ile Etiler Lions Kulübü’nün web sitesine sahip olması sağlandı.

Whatsapp ile başlayan doğrudan iletim kanallarımıza önce Telegram’ı sonra da Signal’i ekledim. Dijital açıdan varılan nokta, erişilen #inovasyon; değil STK’lar şirketler arasında bile parmakla gösterilecek kadar az sayıda kurumsal yapının sahip olabildiği bir noktadaydı.

 

FARKINDALIK YARATAN ÇEŞİTLİLİK

Her alanda yapılan yatırımlar dışında sosyal sorumluluk projelerine de önem veriliyordu. Hemen hemen her ay, düzenli toplantılar dışında yaşadığımız toplumdaki eksiklere dikkat çekmeye yönelik mümkünse çözümler üretmeyi hedefleyen etkinlikler gerçekleştiriliyordu. Bu dünyanın güzel insanları serisi; başlı başına lokomotif etkisi ile dikkat çekiyordu. Yakalanan #farkındalık ile her geçen ay yeni bir proje gündeme geliyor, görev dağılımı yapılıyor, paydaşları belirleniyor, duyuruları hazırlanıyor ve günü geldiğinde konuşmacılar ve katılımcılar ekranları dolduruyordu.

Bunlar arasından belli başlıları sıralayacak olursak;

  • Afetler ve Çevre: Depremlerde şehir efsaneleri + Sırt çevirdiğimiz doğa
  • Cumhuriyet Bayramı dijital platform kutlama etkinliği
  • Kadın şiddet görmesin derken nerede yanlış yaptık?
  • Bir SEN daha | Another YOU
  • Devlet parası mı, kripto lirası mı?
  • Kadına saygıya EVET! | YES to women with respect!
  • Bu dünyanın güzel insanları: #KızÇocukları
  • Bütün kızlar #Aytoş için toplandık
  • Bu dünyanın güzel insanları: #EvGençleri

 

İŞBİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ LION’LAR

Bu toplantılara, projelere ve etkinliklerimize Etiler Lions Kulübü’nün davetini kabul eden ve #işbirliği yapan pek çok Lion değer kattı…

 

DENEYİM PAYLAŞAN LİDERLER

Lions için son derece önem verilen ve topluma yön verecek liderler etkinliklerimizde hiç tereddüt etmeden #deneyimler paylaştı…

 

OLANAK SUNAN DOSTLAR

Yaşadığı topluma karşılık beklemeden hizmet vermeye hazır dostlar ellerinden gelenden çok daha fazla #olanak yarattılar…

 

LIONS BİLGİMİZİ PAYLAŞTIK

İnanıyorduk ki #bilgi paylaşıldıkça büyür. Elde ettiğimiz deneyimlerin ışığı ile geleceğin Lion’ları ve Lions toplumu için öğrendiklerimizi akademik anlamda paylaştık. Işığı taşıdık, daha ileri götüreceklere devrettik.

 

TÜRK LIONS’UNDAKİ GÜCÜMÜZ

Dünyada karşılık beklemeden gerçekleştirilen hizmetlerin finansmanı için çalışan ve kaynak yaratan LCIF – Lions Clubs International Foundation | Uluslararası Lions Kulüpleri Vakfı’mızdan ilham alan TLV – Türk Lions Vakıfı için değişim sürecini başlattık. Sadece dijital dünyadan gelen #güç değil, çağdaşlık ve yenilikçilik yolunda da gücü hizmet anlayışımıza kattık.

 

DENEYİMLERDEN GELEN GÜÇ

Onlarca yıllık Lions deneyimlerinin buluştuğu üye hazinemiz ile elde ettiğimiz eşsiz #deneyim eşi az bulunur bir avantaj sundu. Daha iyi olanı, daha doğru olanı geçmişi de katarak bugün ve yarın için yeniden yoğurduk, kotardık, ortaya koyduk.

 

TAKIM ÇALIŞMASI İLE BAŞARDIK

İlk bakışta “kolay gibi gözüken” bütün bu çalışmalar, bir orkestra şefinin titizliğini gerektiriyordu. Pek çok parçanın kusursuz biçimde bir araya getirilmesi de bir başka olmazsa olmazdı. Başarması zor olanı başarmak için parçaları birleştirmek için özveri ile çalıştık. 51. Yıl’ın hemen öncesinde 2019-2020 ve hemen sonrasında 2021-2022 hizmet dönemlerinde titizliğimizden taviz vermedik. 2020-2021 Hizmet Dönemi’nde de eşi benzeri olmayan bir 50. Yıl yaşadık, yaşattık!

 

ALMADIĞIMIZ ÖDÜL KALMADI

Başkanı olmaktan her zaman onur duyduğum Etiler Lions Kulübü, kuruluşunun 50. Yıl’ını kutladığı 2020-2021 Hizmet Dönemi’nde, Uluslararası Lions 118-T Yönetim Çevresi tarafından verilen toplam 7 ödüle layık bulundu. >>> Ödüllerin takdimine ilişkin Play List için tıklayın.

 

MD118 KONSEYİ’NDEN “EŞSİZ” BİR ÖDÜL…

Türk Lions’unun geleneğinde sadece Konsey Görevlisi olanlara verilen MD118 Takdir belgesi, “ilk kez” Türk Lions’una katkılarından dolayı Etiler Lions Kulübü Başkanı Lion Hakan Türkkuşu’na verildi. >>> İzlemek için tıklayın.

 

CORONA TEHDİDİ ALTINDA…

Üstelik bütün bunları dünyanın daha önce hiç görmediği zor koşullarda, milyonlarca insanın yaşamlarını yitirdiği pandemi ortamında başardık. Corona yarattığı tehdit kadar teşvik unsuru da oldu. Geriden bıraktığımız o günlerin birini bile ziyan etmeden, boşa geçirmeden bugüne geldik.

 

Etiler Lions Kulübü’nün yenilikçi yaklaşımı kapsamında; 2020-2021 Hizmet Dönemi faaliyetleri Türk Lions’unda ilk kez CANLI yayında video-sunum olarak paylaştık… >>> İzlemek için lütfen tıklayın.

Evet, ilk 50 yıldan yüzümüzün akı ile çıktık, şimdi sırada ikinci 50 yıl var…

En içten Lions sevgi ve saygılarımla,

 

 

Lion Hakan Türkkuşu, PP

 

 

diğer hizmetlerim